Повідомлення
Житомир
Ми виконуємо благословенну роботу
01 июня 2017, 10:02
КУ Житомирська міська дитяча стоматологічна поліклініка має багату історію. Не одне покоління житомирян зверталося сюди за рятівною допомогою дитячих лікарів-стоматологів, а потім вже приводили сюди своїх дітей та внуків.
За словами головного лікаря поліклініки Миколи Задорожного, нині заклад має два відділення. До складу поліклінічного відділення входять: терапевтичний, хірургічний, ортодонтичний, фізіотерапевтичний, рентгенологічний кабінети, кабінет захворювання слизової оболонки порожнини рота та зуботехнічна лабораторія. Профілактичне відділення: 21 зуболікарський кабінет при школах міста.
Поліклініка обслуговує 51 тисячу 45 дітей міста Житомира віком від народження до 18 років. Потужність поліклініки - 250 відвідувань на день.
У штаті закладу працює 98 працівників: 14 лікарів-стоматологів, 23 зубних лікарі, решта середній, молодший та обслуговуючий персонал.
«У нашій поліклініці ми лікуємо карієс, пульпит, періодонтит. Проводимо видалення зубів, операції з укорочення вуздечки язика, пластичні операції верхньої губи, лікування усіх захворювань слизової оболонки ротової порожнини, фізіотерапевничні процедури, надаємо ортодонтичну допомогу. Впродовж останніх років міська влада м. Житомира надала нам нові стоматустановки, рентгенапарат та фізіотерапевтичну апаратуру. Втім маємо сподівання, що до кінця поточного року отримаємо ще дві нові стоматологічні установки та нове обладнання, жарові шафи для шкільних стоматкабінетів на загальну суму 360 тис грн, як було заплановано», - зазначив головний лікар.
Протягом трьох останніх років чимало шкільних зуболікарських кабінетів вже оснащено сучасним стоматологічним обладнанням, що дало позитивні результати. Діти своєчасно оглядаються у шкільних кабінетах, а тому до стоматологічної поліклініки звертаються у разі ускладнень. Саме тому значно зменшилась кількість видалення постійних зубів - 123 на рік в усьому м. Житомирі. В основному відвідують кабінет слизової оболонки, хірургічний та ортодонтний кабінети. Крім своєчасного лікування карієсу у школах усі лікарі проводять активну профілактичну роботу.
За спостереженнями головного лікаря, впродовж останніх років стан здоров’я ротової порожнини дітей дещо погіршився, зросла кількість хірургічних втручань, хірургічної корекції тощо. Дитина має відвідувати лікаря-стоматолога двічі на рік навіть за відсутності певних проблем. Натомість таких правил дотримуються лише 5% батьків, а решта звертається вже у разі настання гострого болю тощо.
Однією із причин погіршення здоров’я зубів маленьких житомирян є те, що у питній воді бракує фтору. Тому дитячі лікарі-стоматологи радять використовувати зубну пасту із високим вмістом фтору, але відповідно до віку дитини. Крім того потрібно вживати їжу, збагачену кальцієм, фосфором, фтором. За спостереженнями лікарів діти стали слабшими, малорухливими та дещо ледачкуватими. Вони мало рухаються, не витрачають багато зусиль для пережовування їжі. Адже зараз страви здебільшого ковтають, оскільки вони перемелені у блендерах, міксерах і комбайнах. Лікарі в цьому вбачають провину батьків. Замість того, аби дати дитині погризти морквину, яблуко, їй пропонують сік або фруктове пюре. Дитячий раціон в основному складається із супів, каш, котлет, сосисок. Але крім цього дитині потрібно давати шматочок сала чи твердого м’яса, аби вона його довго могла розжовувати. Дитяча їжа повинна бути збалансованою і твердою. Лікарі-ортодонти схвильовані тим, що у багатьох сучасних дітей взагалі немає зачатку четвертих, п’ятих і шостих зубів. Це також пов’язане з тим, що немає навантаження на ясна та молочні зуби, а тому ця функція просто втрачається.
Важливу роль у здоров’ї дитини відіграє постійне дотримування гігієни ротової порожнини. До трьох років за ротовою порожниною дитини повинні доглядати батьки, а вже на третьому році й старше дитина повинна навчитися й чистити зуби самостійно двічі на день. Спочатку її потрібно навчити користуватися лише зубною щіточкою без пасти, а з трьох років - з пастою.
Дотримання цих елементарних правил може запобігти серйозним захворюванням серцевої, кишкової, дихальної систем, нирок тощо. Погані зуби постійно підтримують у роті вогнища інфекційних запалень, які передаються на внутрішні органи. Таким чином відбувається інтоксикація усього організму.
Як не дивно, але лікар-стоматолог повинен оглянути ротову порожнину дитини після народження, зокрема вуздечку її язика, піднебіння та альвеолярний край.
«Ми проводимо дітям до року операції з пластики вуздечки язика без швів. Часто буває так, що у мама є регулярно годує дитину, а малюк не набирає вагу. А виявляється, що дитина не може скласти язичка у трубочку і пити грудне молоко», - пояснює лікар.
Якщо ж у батьків є певні проблеми із зубами, то вони надзвичайно велику увагу повинні приділяти догляду за ротовою порожниною своїх дітей. Адже 80% стоматологічних захворювань передається через спадковість, у тому числі й деформації щелепи, черепа тощо. Крім того, на здоров’я зубів майбутньої дитини впливає те, чи приймала мама дитини під час вагітності ліки та антибіотики і у який саме період вагітності. Справа в тім, що закладка молочних зубів дитини починається вже з шостого тижня вагітності, а постійних зубів – на шостому місяці розвитку плоду. Також лікарі-стоматологи застерігають батьків доглядати за тим, аби дитина не тримала пальчика у роті, не спала із соскою чи пустушкою, щоб у неї було носове, а не ротове дихання.
Проблемні питання колективу поліклініки полягають у дооснащенні сучасним обладнанням, а також завершенні капітального ремонту будівлі закладу. Вже зроблено ремонти у кабінеті захворювань слизової оболонки порожнини рота та рентгенологічному кабінетах, туалетах, підсобних приміщеннях. У перспективних планах – знизити стелю та замінити сантехніку, що дасть значну економію коштів та дозволить утеплити приміщення будівлі, яка була зведена ще у 1812 році.
За словами Миколи Сергійовича, будівля поліклініки має велику і цікаву історію. В свій час тут розміщувались районна лікарня, тублікарня, дитяча поліклініка, а від самого початку це приміщення належало Житомирському Спасо-Преображенському Кафедральному собору.
«Ми пишаємось цим фактом, задоволені таким зв’язком й сусідством і по праву вважаємо, що працюємо у благословенному місці та виконуємо благословенну роботу. Символічним підтвердженням того є те, що напередодні та у дні великих церковних свят наше приміщення якимось дивним чином наповнюється запахом ладану. Тож для нас це також святе місце», - констатує головний лікар.