Повідомлення
Новини медицини
15–21 травня – Всеукраїнський тиждень планування сім’ї
11 мая 2017, 09:15
Репродуктивне здоров`я є складовою популяційного здоров`я і впливає на цілий ряд показників, які характеризують стан здоров`я населення. Сьогодні, як відомо, склалася несприятлива демографічна ситуація в багатьох високорозвинених країнах. Причини таких негативних (депопуляційних) тенденцій вивчені недостатньо, вони мають свої специфічні особливості і потребують вирішення серед конкретних груп населення (держав, регіонів, областей тощо).
За даними наукових джерел та досліджень, в Україні продовжується інтенсивне поглиблення депопуляційних процесів. Спостерігається зниження рівня репродуктивного здоров`я населення, що в свою чергу поглиблює демографічні кризові процеси.
Загальний коефіцієнт смертності в Україні за останні 10 років підвищився більше ніж на 10 %. Серед основних причин смертності в Україні – серцево-судинні захворювання, хвороби органів дихання, онкологічна патологія. Загальний коефіцієнт смертності в Україні на третину вищий за середній у Європі.
Показники здоров`я населення України значно нижчі, ніж у 15 країнах – членах Європейського Союзу. За інтегральним показником “стан здоров`я – тривалість життя” серед країн СНД Україна посідає передостаннє (перед Молдовою) місце в Європі. Відзначено незадовільний стан фізичного, психічного і розумового розвитку дітей України.
Як повідомила, обласний позаштатний фахівець з планування сім’ї УОЗ ОДА Н. М. Алексійчук, впродовж багатьох років в Житомирській області, як і в Україні, відзначається негативний природний приріст, який все ж дещо зменшився за останні декілька років. Тому проблема корекції репродуктивного здоров`я та медико-соціальна профілактика його порушень потребують вирішення на індивідуальному, сімейному, регіональному та державному рівнях.
Порушуючи проблему індивідуального репродуктивного здоров`я, варто зазначити що стан здоров`я дитини багато в чому визначається станом здоров`я її батьків. Важко очікувати, що хвора мати народить здорову дитину. В той же час підґрунтя репродуктивного здоров`я жіночого організму (статеві клітини та статева система) закладається з перших днів його зародження. На всіх етапах життя людини (від запліднення, народження і до досягнення зрілого віку) в організмі (жіночому та чоловічому) досить часто формуються органічні і функціональні патологічні процеси в органах та системах, які в майбутньому спричинюють ті чи інші порушення репродуктивного здоров`я.
Негативні показники здоров`я дітей (насамперед, дівчаток) ведуть до формування замкнутого кола: хвора дівчинка - хвора дівчина - хвора жінка - хвора мати - хвора дитина... Тому найважливіше завдання охорони здоров`я — розірвати це коло. Тільки тоді можна очікувати, що нове покоління буде здоровим. Це, так би мовити, загальна формула індивідуального репродуктивного здоров`я.
За визначенням експертів Всесвітньої організації охорони здоров’я, планування сім'ї – це система медико-психологічних та соціальних заходів, які спрямовані на профілактику небажаної вагітності, хвороб, що передаються статевим шляхом, та ВІЛ-інфекції, кінцевою метою яких є збереження репродуктивного та сексуального здоров’я населення.
Особлива роль планування сім'ї полягає в зниженні перинатальної та малюкової смертності завдяки збільшенню інтервалів між пологами, профілактиці невиношування вагітності, поліпшенню умов життя вагітних жінок. Ефективний антенатальний догляд за вагітною жінкою, з використанням останніх досягнень доказової медицини, є запорукою вдалого перебігу вагітності та народження здорової дитини.
Надзвичайно важливе значення має робота з планування сім'ї в збереженні здоров'я підлітків. Вона включає надання інформації про шкоду раннього початку статевого життя, ризики настання вагітності, особливості результатів пологів і абортів у юних вагітних, забезпечення контрацептивами, анонімність послуг.
У черговий раз у нашій країні проводиться Тиждень планування сім’ї – з 15 по 21 травня, метою якого є привернути увагу до проблем здоров’я українців. Незважаючи на доступність різних верств населення до інформаційних джерел, освіченість громадян, особливо в сільській місцевості, залишається досить низькою. Відтак проблеми ранньої вагітності, незапланованої вагітності та ускладнень, які виникають внаслідок аборту, є досить актуальними. Адекватна освіченість населення, в першу чергу підлітків та молоді, повинна дати позитивний результат у попередженні будь-яких негативних наслідків для здоров’я, пов’язаних із небажаною вагітністю та абортами.
Більш детальну інформацію та консультацію з питань планування сім’ї Ви можете отримати, звернувшись до фахівців обласного центру планування сім’ї за адресою: м. Житомир, вул. Р Шухевича, 2-а або ж за телефоном (0412) 41-67-26.