Повідомлення
Новини медицини
14 листопада - Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом
07 ноября 2016, 12:00
На сьогодні в силу своєї поширеності й важких наслідків цукровий діабет є однією із першочергових медико-соціальних проблем. У світі наразі налічується 415 млн. осіб, хворих на цукровий діабет, в Україні таких людей, лише за офіційними даними, зареєстровано понад 1,3 млн., насправді ж їх значно більше. За прогнозами Всесвітньої організації охорони здоров’я, кількість людей із діабетом до 2040 р. може зрости до 640 млн. У Житомирській області також спостерігається тенденція до поступового зростання чисельності хворих на цукровий діабет. За останні 10 років кількість людей з діабетом зросла вдвічі, та нараховує майже 40 тисяч, майже 7 тисячам необхідні щоденні ін’єкції інсуліну.

Свій внесок у поширення цукрового діабету роблять постаріння населення та спадковість, а неправильне харчування, низька фізична активність та ожиріння сприяють загостренню ситуації. Ця хвороба займає третє місце серед безпосередніх причин смерті після серцево-судинних і онкологічних захворювань.
Головний винуватець хвороби - підвищений рівень цукру в крові. Якщо його не контролювати і не лікуватися, це може призвести хворого до стану діабетичної коми, або до інших негативних наслідків, важких ускладнень – сліпоти, гангрени, ампутації кінцівок, інфарктів та інсультів, а відповідно й до втрати працездатності, інвалідності та передчасної смерті хворих.

Зокрема, ускладнення цукрового діабету фіксуються у 70-80% хворих, а в разі тривалого перебігу – у 100%. Ураження серця та судин спостерігається у 50-80% хворих на цукровий діабет, ризик смерті від інфаркту міокарда чи іншої судинної катастрофи у таких хворих у 4-5 разів більший, ніж у середньому в популяції. Цукровий діабет є основною причиною сліпоти. Особи з діабетом сліпнуть у десять разів частіше. Гангрена нижніх кінцівок при цукровому діабеті спостерігається в 50 разів частіше, ампутації кінцівок в 20 разів частіше, ніж у решти населення.

Проте, цукровий діабет – захворювання, успішність лікування якого на 80-95% залежить від самого хворого. Ця хвороба поки що невиліковна, тому хворий довіку щодня має виконувати весь необхідний перелік заходів: збалансувати своє харчування, суворо дотримуючись дієти, проводити комплекс призначених йому фізичних вправ, чітко дотримуватись графіку прийому медикаментозних засобів та знати, як поводити себе у різних життєвих ситуаціях. Отже, хворий повинен цілодобово тримати свій стан під контролем.

Багато що в цьому плані залежить і від держави. Більшій частині матеріальних витрат і значних людських втрат, які несе поширення епідемії діабету, можна запобігти при правильно організованій на всіх рівнях системі профілактики діабету.

Філософія покращення життя хворого на цукровий діабет має бути такою: держава повинна надавати хворому гарантії з отримання медичної та соціальної допомоги, лікарі – кваліфіковано надавати медичну допомогу, в МОЗ України – формувати стратегію надання медичної допомоги.
«Очі та діабет» - тема кампанії Всесвітнього дня діабету на 2016 р. З метою підвищення рівня обізнаності суспільства про цукровий діабет та популяризації здорового способу життя в Україні, зокрема у нашій області, пройдуть різноманітні заходи, де громадяни зможуть перевірити свою кров на цукор, отримати консультації лікарів, перевірити свій зір.

Здоров’я людини – це найцінніше, що є у неї. Кожен з нас зобов’язаний берегти своє здоров’я, адже саме здорова людина формує сильну націю.