Повідомлення
Новини медицини
Рак молочної залози – проблема, що завжди актуальна
17 октября 2016, 16:53
17 жовтня в обласному онкологічному диспансері відбулася прес-конференція з нагоди Всесвітнього дня боротьби з раком грудей та Всеукраїнського дня боротьби із захворюванням на рак молочної залози.
Захід проведено за участі головного лікаря обласного онкологічного диспансеру Бориса Гулі, заступників головного лікаря Тараса Волкова та Леоніда Мельничука, завідуючого мамологічним відділенням Дмитра Гулі, завідуючої радіологічним відділенням Христини Крічфалушій, завідуючого онкогінекологічним відділенням, к.мед.н. Віктора Кравчука.
Робота прес-конференції розпочалася із загального огляду теми, здійсненого головним лікарем Борисом Гулею, який акцентував увагу представників регіональних мас-медіа, що рак молочної залози — найбільш розповсюджене онкологічне захворювання серед жіночого населення України. За останні десятиліття минулого і на початку нинішнього століття (1962-2004 pp.) рівень захворюваності на рак молочної залози в Україні зріс з І7,6 до 58,9 осіб на 100 тис. населення, або більше ніж у 3 рази. Ураження жіночого заселення злоякісними пухлинами молочної залози не має тенденції до зменшення і в останні роки.
За словами виступаючих, збільшення показників захворюваності жіночого населення на рак молочної залози суттєвий внесок робить зростання питомої ваги осіб похилого та літнього віку в популяції України, проте в останні роки спостерігається стійка тенденція до найбільшого поширення захворювання серед жінок середнього (30-54 роки) і старшого віку (55-7-1 роки).
У середньому, жіноче населення великих індустріальних міст хворіє на рак більше, ніж мешканки сіл, селищ і невеликих містечок. Показники захворюваності на рак молочної залози (1969-1972 pp., 2002-2007 pp.) жіночого міського населення стабільно перевищували такі ж показники у мешканок села, що особливо виражене в останнє десятиріччя. У структурі захворюваності мешканок міста, порівняно з мешканками села, перевага належить злоякісним новоутворенням молочної залози, тіла матки, яєчника та колоректальному раку, і лише пухлини шийки матки більш поширені у мешканок села.
За 6 місяців 2016 року в Житомирській області вперше виявлено та взято на облік 158 випадків раку молочної залози. І-ІІ стадію виявлено 100 чоловік (63.3%), ІІІ стадію - 25 (15,8%), IV- 26 (16,5%).
Показники смертності від раку молочної залози в Україні переважають над середньостатистичними європейськими даними. Майже кожна п'ята смерть від раку серед жіночого населення країни стається саме через захворювання на рак молочної залози. Причому близько 30% серед таких померлих — це жінки працездатного віку. Протягом року, з моменту виявлення захворювання, помирає в середньому 15% осіб, які вперше захворіли на рак молочної залози, що свідчить про високий відсоток занедбаних випадків. Високий рівень смертності та інвалідизації від раку молочної залози жінок працездатного віку призводить до значних втрат людських і економічних ресурсів держави.
Запорука успіху в лікуванні раку полягає у виявленні хвороби на ранніх стадіях, усвідомленні державними інститутами та суспільством необхідності запровадження ефективних профілактичних і скринінгових програм, проведенні інформаційних кампаній з метою підвищення обізнаності та компетентності щодо захворювання, вихованні у населення мотиваційної компоненти до здорового способу життя і посилення уваги у ставленні до власного здоров'я.
Основними завданнями онкологічної служби області Борис Гуля називає профілактику онкозахворювань, своєчасне виявлення передракових станів та ранніх проявів захворювання, а також, звичайно, сучасні методи діагностики і лікування захворювань, в тому числі й персоніфікації лікування.
Усі виступаючі наголосили на тому, що своєчасне обстеження та здоровий спосіб життя є запорукою здорової та сильної нації. Кожному варто пам’ятати, що уважне ставлення до власного здоров’я зменшує ризики захворіти на онкологічні захворювання.